LINUX - SZYBKI I STABILNY ?
Co to takiego ?
Dla tych, którzy jeszcze się z tą nazwą nie zetknęli (a zapewne jest takich niewielu) linux to komputerowy system operacyjny (tak jak np. Unix, MacOS, czy Windows). Linux został stworzony przez Linusa Torvaldsa, na wzór systemów Unix. Odróżnia go od większości to, że jest darmowy, a jego kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich. Właśnie ta 'otwartość' systemu i niskie koszty instalacji sprawiają, że linux zdobywa sobie coraz większą popularność. Poza tym jest to system w miarę szybki i stabilny (znacznie lepszy pod tym względem od Windows 95/98) i działa nawet na komputerze klasy 386 z 8 Mb pamięci RAM.
Skąd się bierze linuxa ?
Możliwości jest wiele. Można poszukać w Internecie (choć dla niektórych barierę stanowić może długi czas 'ściągania' kilkuset megabajtów). Można też kupić tzw. 'dystrybucję'. Mimo, że to system darmowy, są firmy, które go sprzedają - ale płaci się wtedy nie za sam program, lecz za nośnik, instrukcje itp i ewentualnie dołączone programy komercyjne. Najpopularniejsze dystrybucje to RedHat, Slackware, Debian, Suse, Caldera Open Linux, Corel Linux i PLD. Niestety, instalacja linuxa wymaga nieco więcej umiejętności niż instalacja np. Windows. Ale może to kwestia przyzwyczajenia - windowsy są niektórym znane 'od dziecka' zaś do owego systemu trzeba się przyzwyczaić.
Szybki i stabilny ?
Postanowiłem sobie zainstalować linuxa, i porównać z moim ulubionym systemem - Windows 3.11 (Win 3.11 jest szybki, stabilny, intuicyjny i łatwy w użyciu). Do prób użyłem komputera 486 DX4/100 z 8 Mb RAM (linux powinien bez problemu działać na takim, nawet gorszym komputerze. Dla porównania: Windows95 działa na tym sprzęcie z przyzwoitą prędkością) i dystrybucji Redhat 6.0 Hedwig. Wyniki nie były jednak zgodne z oczekiwaniami - być może starsza wersja Redhat'a działałaby lepiej.
Instalacja przebiegła w pomyślnie, dzięki pomocy znajomego, który się na tym zna nieco lepiej. Niestety nie udało się zainstalować LILO (LInux LOader - programik, dzięki któremu można wybrać przy włączeniu komputera jakiego systemu chce się używać). Po uruchomieniu (trwającym nie krócej niż uruchomienie DOSa i Win3.11) zobaczyłem środowisko przypominające DOSa. Niezbyt wygodne do pracy, uruchomiłem więc xwindows (interfejs graficzny). Niestety, 'podnosił' się przez ponad godzinę (sic!). Nie dało się pracować w tak wolnym środowisku, zatem zmieniłem interfejs na jakiś szybszy, który uruchamia się 'tylko' 5 minut. Jednak nadal praca była dość uciążliwa. Poza tym ten 'wspaniale stabilny system' udało mi się 'powiesić' (przynajmniej system wyglądał jakby 'wisiał', ale brak doświadczeń nie pozwalał mi na poradzenie sobie z tym problemem inaczej niż przez reset). Z ulgą wróciłem do Win3.11. Linuxa wciąż jednak trzymam na dysku - może kiedyś się do niego przekonam.
Jak widać, wbrew powszecnemu przekonaniu, linux nie radził zbyt dobrze sobie na niezbyt szybkim komputerze (samo podnoszenie się systemu bez xwindows trwa dłużej niż DOSa i Windows 3.11). Jak wiadomo, linux ma też problemy ze skalowalnością - tzn. na szybkich i dużych maszynach także nie wypada najlepiej. Poza tym dopiero zaczyna się stawać popularny, nie ma na niego tylu programów, co na systemy Microsoftu. Na plus zaliczyć można to, że podczas pracy z linuxem bez problemu można korzystać z dosowych partycji, oraz to, że system i programy na niego (np. linuksowy odpowiednik MS Office - Star Office) są darmowe. Dzięki temu można z nich legalnie korzystać bez opłat. A cena legalnie kupionego systemu Windows i pakietu Office to suma porównywalna z ceną komputera.
Linux, czy Windows ?
Jeżeli ktoś ma odpowiednio szybki komputer i wystarczającą ilość RAMu, a poza tym zmęczyło go ciągłe 'wieszanie się' Windowsów 95/98, może pokusić się o instalację linuxa. Uwaga - system wymaga własnej partycji, w innym niż DOS formacie. Oznacza to konieczność 'majstrowania' przy partycjach - mniej wprawnym użytkownikom odradzam, chyba, że nie zależy im na danych będących obecnie na dysku. Poza tym sama instalacja linuxa, dzięki odpowiednio przygotowanym dystrybucjom jest prosta - natomiast pewnych umiejętności wymagać będzie 'dostrojenie' i skonfigurowanie systemu. Decyzje musisz czytelniku podjąć sam.
Lech Baczyński
[spis treści]
|
|