Gazeta Internetowa

 

Encyklopedia Multimedialna PWN

                  Ukazała się nowa Encyklopedia Multimedialna PWN. Publikacja zawiera ponad 204 000 haseł i definicji. W ten sposób tworzy największą na naszym rynku polskojęzyczną bazę encyklopedyczną. Na zawartość tekstową encyklopedii złożył się komplet tekstów 6-tomowej Nowej Encyklopedii Powszechnej i Suplementu. Zgromadzony materiał prezentuje najnowszy stan wiedzy doprowadzony do ostatnich tygodni przed datą wydania encyklopedii.

Co w pudełku ?


                  Encyklopedia z zewnątrz przypomina tradycyjny wolumin. Na pierwszy rzut oka można jej nie odróżnić od wydania papierowego. Po otwarciu ukazuje się pudełko z czterema płytami CD (lub z DVD) i krótką instrukcją obsługi. Najwygodniej jest chyba wyjąć pudełko z płytami i umieścić w pobliżu komputera, a tekturową atrapę tomu encyklopedii odstawić gdzieś na półkę. Szkoda, że nie można wyjmować płyt bezpośrednio z tradycyjnie wyglądającego "woluminu".

Co na płytkach ?


                  Encyklopedia zawiera w sumie ponad 84 000 haseł i artykułów oraz 120 000 definicji Nowego leksykonu PWN. To dużo w porównaniu z konkurencją, na przykład encyklopedia wydawnictwa Fogra zawiera 72 tys. haseł, słynna Britannica 73 tys., a Microsoftowska Encarta tylko 35 tys.; za to te dwie ostatnie zawierają więcej rysunków niż Encyklopedia PWN (dane według tygodnika Wprost, dodatek Intermedia).

Oprócz haseł tekstowych na płytach zapisanych zostało:
  • 4500 fotografii - kilkaset dobranych tematycznie zdjęć tworzy dziesięć multimedialnych galerii m.in. Historyczne miasta Europy, Architektura polska, Aktorzy polscy, Spotkania z antykiem, Instrumenty muzyczne.
  • 1300 schematów i rysunków – m.in. flagi i godła państw świata, rysunki zwierząt i roślin oraz urządzeń technicznych. 350 schematów pozwala na zapoznanie się z budową i zasadą działania przedstawionych na nich obiektów lub zjawisk.
  • 540 tabel - porządkują one informacje statystyczne z zakresu geografii, gospodarki i historii, prestiżowych konkursów i nagród oraz wyników sportowych. Część tabel można dowolnie porządkować, porównując różne wartości zgromadzone w tej samej tabeli.
  • 370 map - mapy zgromadzone zostały w dwóch atlasach. Atlas geograficzny świata to 140 interaktywnych map fizycznych kontynentów, państw oraz regionów świata. Atlas historyczny Polski to 230 map, które ukazują zmiany polityczne i administracyjne na ziemiach polskich.
  • 360 filmów i nagrań dźwiękowych - 140 filmów ukazuje wydarzenia z najnowszej historii Polski i świata. 50 animacji przedstawia wnętrza obiektów architektonicznych, przebieg najważniejszych bitew w historii Polski oraz zjawiska przyrodnicze. 170 nagrań audio to fragmenty utworów muzycznych oraz najważniejsze wypowiedzi z politycznej historii XX wieku.


                  Nowością Multimedialnej Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN jest również mini program Definicje PWN, stale obecny w komputerze użytkownika (ikonka lampki oliwnej na pasku zadań), służący szybkimi wyjaśnieniami (definicjami) pojęć encyklopedycznych

                  Bardzo przydatne mogą okazać się tzw. osie czasu. Są na nich ikonki przedstawiające różne dzieła sztuki i kótkie filmy (podzielone według chronologii i części świata). Po osi można odbywać podróż w czasie od starożytności, do czasów współczesnych (dzieła p. Abakanowicz lub ostatnia wizyta Papieża). Po wybraniu dzieła sztuki widzi się jego wizerunek w większych rozmiarach, można go powiększyć dwukrotnie, lub ustawić jako tapetę.

                  Innym choć współdzielącym niektóre obrazki trybem korzystania z Encyklopedii jest oglądanie tzw. galerii. Można tam zobaczyć np. historyczne miasta Europy (np. Carcassonne lub Kazimierz nad Wisłą), starożytne ruiny (w dziale Spotkania z Antykiem), katedry, aktorów polskich itd. Po galeriach można się także poruszać z uwzględnieniem położenia geograficznego. Szkoda, że poszczególne elementy obrazowane są tylko jednym zdjęciem. Np. po wybraniu z galerii "Spotkania z Antykiem" miasta Efez zobaczyć można tylko zdjęcie z ruinami biblioteki Celsusa (jeden z najważniejszych w Efezie budynków), a przecież mógłby się też tam znaleźć wizerunek np. ogromnego efeskiego amfiteatru lub choćby posągu Artemidy Efeskiej. Tak samo zdjęcie z Kartaginy też niewiele mówi o historycznym wyglądzie tej stolicy. W dziale Historyczne Miasta Europy także jest tylko po jednym zdjęciu dla każdego miasta. Zostawia to pewien niedosyt.

                  Encyklopedia Multimedialna PWN zawiera dwa atlasy: geograficzny i historyczny Polski. Po atlasie geograficznym można się poruszać "w głąb" - np. wybrać mapę Europy, następnie kliknąć Polskę - ukaże się mapa Polski. Po wybraniu miasta można zobaczyć związane z nim hasło encyklopedii.

Trzeba przyznać, że taka Encyklopedia jest bardzo przydatna. Hasła można wyszukać łatwo. Poza tym dostępne są filmy, nagrania, zdjęcia. Szkoda, że pojemność płyty CD w dzisiejszych czasach zaczyna być już zbyt mała. Z tego powodu przy korzystaniu z Encyklopedii czasami trzeba wymienić płytkę na inną. Gdyby zwiększyć zawartość Encyklopedii, płytek byłoby jeszcze więcej. Na szczęście jest też edycja na DVD - choć odtwarzacz DVD ma wciąż niewiele osób.

                  Obecne wydanie jest czwartą edycja Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN. Poprzednie rozeszły się w łącznej ilości przekraczającej 40 000 egzemplarzy. Cena edycji 2000 wynosi - w zależności od miejsca zakupu - od 269 do 299 złotych. Jednak dla wszystkich, którzy są posiadaczami poprzedniej encyklopedii, uaktualnienie (upgrade) dostępne jest w cenie 160 złotych. .

                  Wymagania sprzętowe: 32 MB RAM, procesor przynajmniej Pentium 100, system operacyjny Win 98 lub 95, karta grafiki SVGA 1 MB, rozdzielczość ekranu 800 x 600, 65 tys. kolorów i oczywiście odtwarzacz CD lub DVD.


Dodatkowe informacje:
www.pwn.pl
www.em.pwn.pl

Lech Baczynski

[spis treści]


Podobała Ci się ta Gazeta ? Powiedz o niej swoim znajomym ! www.gazeta.sky.pl