Dział programowania na dobre zadomowił się w gazecie i może nadszedł czas aby zrobić koło niego trochę szumu. Chciałbym wywołać dyskusje na łamach gazety właśnie na ten temat.
Moje zdanie i spostrzeżenia na temat programowania mogą wydać się niektórym czytelnikom dziwne, bo tak naprawdę to nie neguję tego co robicie, sam bardzo chętnie czytuję podobne publikacje i uważam, że są one dużo lepszym źródłem wiedzy niż podręczniki, więc warto prowadzić takie kursy. Natomiast zastanawia mnie czy my za bardzo nie chcemy stworzyć pokolenia programistów. O programowaniu mówi się jako o sztuce tworzenia czegoś nowego, sztuce dla sztuki, zaś pomija się chyba najbardziej istotne zadanie programowania - lepsze wykorzystanie komputera. Jeśli mówi się o programowaniu, zaraz przytacza się języki programowania. Wszyscy wiedzą co to C, Pascal, Visual Basic itp. Natomiast nie każdy wie, że obecnie chyba każdy system operacyjny ma mechanizmy, które pozwalają na pisanie skryptów, małych programów, które w znaczny sposób czynią posługiwanie się komputerem bardziej wygodne i bardziej wydajne. Zalety pisania skryptów doceniają najbardziej administratorzy systemów, którzy to właśnie za ich pomocą wykonują większość czynności administracyjnych. Moim zdaniem naukę programowania należałoby właśnie zaczynać od poznania możliwości samych systemów operacyjnych, a dopiero później uczyć innych języków programowania. Na początku należy posiąść umiejętność korzystania z tego co mamy - w DOS'ie w Windows to pliki wsadowe *.bat, i Windows Scripting Host, w Unix'ach to programowanie w shellu. I co najważniejsze w takich prostych skryptach poznajemy podstawowe elementy programowania: zmienne, instrukcje warunkowe, pętle itp.
Paradoksem jest, że człowiek kończący np. Liceum umie napisać prosty program w Pascalu, ale nie wie, co to potok, jak przekierować wejście na wyjście, i mając sformatować 10 dyskietek - męczy się z tym 2 godziny - bo nie wie, że może napisać prostego bat'a, który zrobi część pracy za niego.
Co sądzicie na ten temat?
Andrzej Szechnicki
Chcesz wyrazić swój komentarz? Pisz!
[spis treści]
|