Gazeta Internetowa

 

Sztuka stawiania celów.

Określanie celów jest bardzo potężną techniką, która może bardzo silnie odbić się na osiągnięciach w każdej dziedzinie twojego życia.
Na najbardziej podstawowym poziomie proces określania celów pozwala ci wybrać, czego chcesz w życiu. Przez dokładne określenie, co chcesz osiągnąć, wiesz na czym musisz się skoncentrować, co musisz usprawnić i czym są przeszkody. Określanie celów daje ci długookresową wizję i krótkookresową motywację. Sprawia, że koncentrujesz się na odpowiednich zadaniach i pomaga ci zorganizować źródła.

Poprzez stawianie dokładnych, jasnych celów, możesz zmierzyć i być dumnym z osiągania tych celów. Możesz z łatwością obserwować progres w tym, co poprzednio mogło wydawać się być długim bezkształtnym działaniem. Przez określanie celów możesz:
- więcej osiągnąć
- udoskonalić działanie
- zwiększyć swoją motywację do osiągania swych celów
- zwiększyć swoją dumę i satysfakcję z osiągnięć
- zwiększyć zaufanie do samego siebie
- zaplanować eliminację postaw, które ciągną cię do tył i powodują nieszczęście.

Badania (Damond Burton, 1983) wykazały, że ludzie, którzy efektywnie używają technik stawiania celów:
- mniej cierpią z powodu stresu i niepokojów
- lepiej się koncentrują
- przejawiają więcej zaufania do siebie
- lepiej działają

Stawianie celów pomaga podnieść zaufaniu do samego siebie. Poprzez określanie celów i mierzenie osiągnięć, jesteś w stanie obserwować, co zrobiłeś i co możesz jeszcze zrobić. Proces stawiania celów i obserwowania ich osiągania daje ci ufność i wiarę w siebie, że będziesz w stanie osiągnąć większe i trudniejsze cele.

Zakładając, że masz również samodyscyplinę niezbędną do tego, stawianie celów jest także względnie proste. Poniższy artykuł o technice stawianiu celów da ci efektywny przewodnik w jaki sposób poprawnie używać tej techniki.

Efektywne stawianie celów

Sposób w jaki określasz cele bardzo silnie wpływa na ich efektywność. Stosuj poniższe przewodnik przy określaniu celów:

- Pozytywne stwierdzenia.
Wyrażaj swoje cele pozytywnie: "Wykonywać tą technikę dobrze." jest o wiele lepszym celem niż, "Nie robić głupich błędów".

- Bądź dokładny.
Jeśli stawiasz precyzyjny cel, określając daty, czas i ilości, tak, by osiągnięcie mogło być zmierzone, wówczas znasz dokładny cel, który ma być osiągnięty, i jesteś w stanie być kompletnie usatysfakcjonowanym po osiągnięciu tego celu.

- Określ priorytety.
Jeśli masz kilka celów, daj każdemu odpowiedni priorytet. To pomoże ci uniknąć uczucia przytłoczenia przez posiadania zbyt wielu celów, i pomaga skierować swoją uwagę na najważniejsze z nich. Zapisuj cele aby uniknąć zamieszania i nadać im większą siłę.

- Twórz operacyjne cele małe.
Cele, do których dążysz w małych odcinkach czasu (np. dzisiaj) powinny być małe i osiągalne. Jeśli cel jest zbyt duży, wówczas wydaje się, że nie robisz żadnego postępu w jego kierunku. Posiadanie małych, zwiększających się celów daje ci możliwość nagrody. Dzisiejszy cel powinien wynikać z większego celu.

Kilka dodatkowych uwag, o których nie można zapominać stawiając cele:

- Określaj cel wyrażony w działaniu, a nie jako wynik.
To jest bardzo ważne. Powinieneś stawić takie cele, nad którymi masz największą możliwą kontrolę. Nie ma nic bardziej stresującego niż porażka w osiąganiu osobistego celu z powodów, które były poza twoją kontrolą, tak jak np. złe środowisko ekonomiczne, zły sąd, zła pogoda, lub po prostu głupi brak szczęścia. Cele określone w wynikach, są bardzo nieodporne na porażkę powodowaną zjawiskami poza twoją kontrolą. Jeśli oprzesz swój cel na swym działaniu lub umiejętnościach lub wiedzy, wówczas będziesz w stanie utrzymać kontrolę nad osiąganiem tych celów i być z nich bardziej usatysfakcjonowanym. Dla przykładu, mógłbyś sobie postawić cel, że wygrasz wyścig na czas, ale możesz przegrać z powodu złej decyzji sędziowskiej. Jeśli określisz to jako - znalezienie się w pierwszej trójce - wówczas znów możesz z łatwością przegrać. Ale jeśli postawisz ten cel jako - osiągnięcie określonego czasu, wówczas jeśli osiągniesz ten cel, będziesz w stanie uzyskać satysfakcje i wiarę w siebie z takiego osiągnięcia.

Inną pułapką która powstaje przy określaniu celu opartego na nagrodzie z osiągnięcia czegoś, np. finansowych profitów, lub bycia docenionym przez kolegów. We wczesnych stadiach będzie to wysoce motywujący czynnik, jakkolwiek gdy zostanie osiągnięty, korzyści z dalszych osiągnięć tego typu maleją. Motywacja do osiągania takiego celu będzie malała.

- Stawiaj dokładne cele.
Stawiaj dokładne mierzalne cele. Jeśli osiągniesz wszystkie warunki takiego mierzalnego celu, wówczas będziesz mógł cieszyć się z takich osiągnięć, czuć się z nimi wygodnie. Jeśli nie wszystkie warunki jakie założyłeś zostają osiągnięte, wówczas możesz poprawić je lub przeanalizować powody porażki i podjąć właściwe działania by ulepszyć swoje umiejętności.

-----------------------------------------------------------
Krzysztof Klimaj
speedlearning@poczta.onet.pl
www.szybkanauka.z.pl

Krzysztof Klimaj od wielu lat zajmuje się rozwojem i treningami osobistych profesjonalnych umiejętności. Dzięki jego kursom szybkiej nauki, setki uczniów i studentów osiąga teraz wysokie wyniki zarówno w szkole jak i w życiu zawodowym.
Prowadzi konsultacje, pisze eKsiążki poświęcone osobistemu rozwojowi. Jest głównym założycielem The Smart Student iClub'u

[spis treści]


Najnowsze informacje z Polski i europejskiego Internetu: www.gazeta.sky.pl/info.htm